Gå til indhold



Hemmelighedernes bibliotek : roman

Fysiske materialer leveres til dit lokale bibliotek

Findes på 96 biblioteker - 



Detaljer


Sprog

dansk

Længde

406 sider

Udgivet

2022

Bidrag

Mia Rendix (oversætter)

genre/form

kærlighedsromaner, historiske romaner, romaner


Beskrivelse


Historisk roman om bibliotekarerne på det amerikanske bibliotek i Paris under 2. verdenskrig og om en gammel dames venskab med en ung pige i 1980'erne. For fans af kærlighedshistorier og historiske romaner


Anmeldelser (2)


17. jun. 2022

Historisk roman om bibliotekarerne på det amerikanske bibliotek i Paris under 2. verdenskrig og om en gammel dames venskab med en ung pige i 1980'erne. For fans af kærlighedshistorier og historiske romaner

.

1939. Det amerikanske bibliotek i Paris har altid været unge Odiles drøm. Nu har hun både job og en sød kæreste. Mens krigen koster dem alle dyrt, holder biblioteket åbent, og de ansatte trodser nazisterne ved at bringe bøger ud til byens jøder, som nu er forment adgang til samlingen. Men på den anden side af krigen venter ikke den lykke, Odile havde håbet på. I Montana, 1983, mister teenageren Lily sin mor, og snart finder faren en ny kone. Fuld af frustrationer og udlængsel finder Lily et uventet venskab med den ældre franske nabokone, som viser sig at have en mystisk og spændende fortid. Baseret på ægte historiske begivenheder

.

Begge tidsspor er spændende, men Odiles fortælling bliver ret overfladisk, og der kommer ikke meget kød på hvad de ansatte hos det amerikanske bibliotek egentlig lavede af modstandsarbejde under krigen. Årene går hurtigt, og man kommer aldrig rigtigt tæt på. Lilys historie i Montana i 1980'erne er en god fortælling i sig selv

.

Bogen er oplagt til fans af Lucinda Riley, Kate Morton, Tracy Rees m.fl., selvom plottet ikke helt når de nævnte forfatteres niveau

.

Lektørudtalelse

Af

Iben Jakobsen

Jyllands-posten

Af

Katrine Sommer Boysen (f. 1980)

d. 20. aug. 2022


Informationer og udgaver

Bog

2022

Titel

Hemmelighedernes bibliotek : roman

Bidrag

Janet Skeslien Charles


(forfatter)
Mia Rendix


(oversætter)

Udgiver

Gad

Udgivelsesår

2022

DK5

83-26, sk

Originaltitel

The Paris library

Længde

406 sider

ISBN

9788712066590

Opstilling i folkebiblioteker

83, Skeslien

Udgave

1. udgave

E-bog

2022

Titel

Hemmelighedernes bibliotek : roman

Bidrag

Janet Skeslien Charles


(forfatter)
Mia Rendix


(oversætter)

Udgiver

Gad

Udgivelsesår

2022

DK5

83-26, sk

Originaltitel

The Paris library

Længde

406 sider

ISBN

9788712069799

Opstilling i folkebiblioteker

83, Skeslien

Note

Downloades i EPUB-format

Udgave

1. udgave

Lydbog (net)

2022

Titel

Hemmelighedernes bibliotek

Bidrag

Janet Skeslien Charles


(forfatter)
Maria Garde


(indlæser)
Mia Rendix


(oversætter)

Udgiver

Gad

Udgivelsesår

2022

DK5

83-26, sk

Originaludgivelse

Gengivelse af bogen
Indlæst efter 1. udgave. 2022. ISBN: 9788712066590

Originaltitel

The Paris library

Længde

(12 t., 34 min.)

ISBN

9788712069805

Opstilling i folkebiblioteker

83, Skeslien

Note

Downloades i MP3-format

Lydbog (cd-mp3)

2022

Titel

Hemmelighedernes bibliotek (mp3)

Bidrag

Janet Skeslien Charles


(forfatter)
Maria Garde


(indlæser)
Mia Rendix


(oversætter)

Udgiver

GadAV Forlaget Den Grimme Ælling

Udgivelsesår

2022

DK5

83-26, sk

Originaludgivelse

Gengivelse af bogen
Indlæst efter 1. udgave. 2022. ISBN: 9788712066590

Originaltitel

The Paris library

Længde

1 cd i 1 mappe (mp3) (12 t., 33 min.)

ISBN

9788712069812

Opstilling i folkebiblioteker

83, Skeslien